• BIST 93.043
 • Altın 193,699
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C
 • Kazan 17 °C
 • Aşkabat 30 °C
 • Lefkoşa 24 °C
 • Bakü 21 °C

16. Müsiad Expo

16. Müsiad Expo
Ekonomi Bakanı Zeybekci:- "Son dönemdeki gelişmeler ve özellikle Brexit ve bugün sonuçlanan ABD seçimlerinden sonra dünyanın değiştiğini, köklü değişiklikler olacağını ve bunların da Türkiye’nin faydasına olacağını inşallah göreceğiz"- MÜSİAD, 'Geleceğin

İSTANBUL (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Son dönemdeki gelişmeler ve özelikle Brexit ve bugün sonuçlanan ABD seçimlerinden dünyanın değiştiğini hem de köklü değişiklikler olacağını ve bunların da Türkiye’nin yararına olacağını inşallah göreceğiz." dedi.

Zeybekci, Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başlayan 16. MÜSİAD EXPO'nun açılışında, kendisinden önce MÜSİAD Başkanı Nail Olpak'ın bir "ekonomi bakanı" gibi konuşma yaptığını belirterek, "Ben de bir 'MÜSİAD başkanı' gibi konuşma yapmaya çalışacağım." diye konuştu.

2014 yılında gerçekleşen 15. MÜSİAD EXPO'nun yurt dışından gelen 7 bin 500 yabancı iş adamı ve yurt içinden 150 bine yaklaşan ziyaretçisiyle fuarcılık sektörü açısından ne kadar önemli bir organizasyon olduğunu gösterdiğini ifade eden Zeybekci, bugün açılışını yapılan fuarın da yine ses getiren bir organizasyon olacağına şüpheleri olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür" sözlerine atıf yapan Zeybekci, "Dünya bu gerçeği inşallah anlayacaktır. Evet, dünya değişmeli. Son dönemdeki gelişmeler ve özelikle Brexit ve bugün sonuçlanan ABD seçimlerinden sonra dünyanın değiştiğini hem de köklü değişiklikler olacağını ve bunların da Türkiye’nin faydasına ve yararına olacağını inşallah göreceğiz." diye konuştu.

MÜSİAD'ın 24 yıl önce rahmetli Turgut Özal ile başlayan Türkiye'nin uyanış sürecinde, ötelenmiş, önü her fırsatta kesilmiş sanayi ve ticarette mahir insanları ve girişimcilerin ülkenin kayıp yılları olarak anılan 90'lı yıllarına 'yeter' diyerek ayağa kalkışını temsil ettiğini belirten Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bu, üstadın deyişiyle 'Geleceğin Türkiyesi'ni kuracak kim var?' diye milletin sorduğu anda sağına soluna, önüne ardına bakmadan 'Ben varım' diye ayağa kalkan yiğitlerin hikayesidir. MÜSİAD, 90'lı yılların başında yıkılan duvarlar ve bloklardan sonra dünyanın yeniden kurulduğunun, sınırların yeniden çizildiğinin, ticaret ve sanayi dengelerinin yeniden oluştuğunun ilk farkına varan insanların, Türkiye'nin geleceğin dünyasını kuranlardan olması inancının hayat bulduğu bir çatıdır. MÜSİAD, dünyada savaşların artık ekonomi, bilim, teknoloji ve bilgi savaşları şeklinde gerçekleşeceğini görenlerin, Türkiye'nin bu muasır medeniyet mücadelesinde yerini, ülkenin tüm değer ve imkanlarıyla topyekun bir seferberlikle gerçekleşeceği öngörüsünün sahiplerinin milli bir projesidir."

Zeybekci, MÜSİAD'ın, çağı yakalama hedefinde Türkiye'nin yer altı ve üstü tüm kaynaklarının topyekun seferber edilmesinin, aynı davanın dertlilerinin bulunup bu mücadeleye katılmalarının sağlanması projesi olduğunu belirterek, "MÜSİAD bir başarı hikayesidir. Bugün amaç, temel esaslarda hasıl olmuş, yola çıkma başarısı sağlanmıştır. Bu amaçlar için aynı bilinçle 24 yıl önce yola çıkan bu ülkenin evlatlarından Allah razı olsun. Eminim MÜSİAD'ın bugün geldiği noktayı gördüklerinde sevinç ve gururu hak ederek yaşıyorlardır. Sizler bizim yol ve dava arkadaşlarımızsınız. Sizlerle tüm dünyada ülke ülke, Cumhurbaşkanımızın tabiriyle dünya kazan biz kepçe, kapı kapı dolaşarak Türkiye'mizi dünyanın etken ekonomilerinden biri haline getirmek için gece gündüz çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünyanın Türkiye'nin çok önceden keşfettiği, ülkenin tamamını ve kaynaklarını harekete geçirmenin sihirli formülünün KOBİ'lerde olabileceği gerçeğini yeni fark ettiğini dile getiren Zeybekci, "Ama birçoğunda KOBİ zenginliği ya hiç yok ya da yeterli sayı ve duyarlılıkta değil. Hamdolsun biz her iki açıdan oldukça zenginiz." dedi.

Zeybekci, MÜSİAD'ın Türkiye'nin her köşesinden KOBİ'leri bünyesinde barındırmanın yanında, artık ülkenin her sektörde en seçkin dev şirketlerinin yer aldığı büyük bir şemsiye haline geldiğini ifade etti.


Dünyanın yeniden yapılandığını, yeni bloklar ve birliklerin oluştuğunu anlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Dünyanın ekonomi haritalarının yeniden çizildiği günümüzde, Türkiye'miz 15 yıl önce bize münasip görülen sınırları Cumhurbaşkanımızın liderliğinde nasıl yıkıp çıktıysa, aynı şekilde edilgen değil etken bir ekonomi olarak dünya ekonomi haritalarını çizen ülkelerden olmak istiyoruz. Yeni Türkiye artık sürdürülebilir bir şekilde enerji, hammadde ve ara malı geleceğini garanti altına alan, bilgiyi üreten ve bu bilgiyi dünya pazarlarını fethedecek teknolojiye dönüştüren bir ülke olma yolunda Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlılıkla ilerliyor. Bir zamanlar jet lastiği olmadığı için uçağını kaldıramayan Türkiye’nin, bugün silah sanayisinin cirosu 6 milyar dolara, ihracatı 2 milyar dolara ulaşmıştır. Diğer bir deyişle 80'lerin tabiri olan sürümden kazanmak değil nitelikli üretim yaparak ve yaptığımız üretime 'Made in Turkey' damgasını vurarak dünya sahnesinde yer almak istiyoruz."

Zeybekci, amaçlarının 2002 yılında milli gelirin yüzde 0,5'i olan ve 2014 yılında yüzde 1 seviyesine yükselttikleri Ar-Ge harcamalarını, 2023'e kadar yüzde 2,5-3 seviyesine ulaştırarak ülkenin teknoloji altyapısını, inovasyon kapasitesini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek olduğunu söyledi.

Bunun için nerede yapılırsa yapılsın yüksek teknoloji yatırımlarını hükümet olarak 5. bölge teşvikleriyle desteklediklerini aktaran Zeybekci, orta ve yüksek teknoloji yatırımlarında da yaptıkları yeni değişiklikle Türkiye'nin neresinde olursa olsun 4. bölge destekleri verdiklerini kaydetti.

Zeybekci, "Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hazırladığımız ve şu anda dünyadaki en iddialı teşvik sistemlerinden biri haline getirdiğimiz proje bazlı teşvik sistemimizle de ülkemizi küresel bir yatırım üssü haline getirme yolunda önemli adımlar atıyoruz ve sistemde kendi devlerimizi yaratmak istiyoruz. Ancak bu sayede ihracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin oranını şimdiki yüzde 4'ler seviyesinden yüzde 15'ler seviyesine yükseltecek ve yaratılan katma değer sayesinde 2023 yılında yüksek gelirli ülkeler sınıfında olacağız." dedi.

Türkiye'nin fason üretim yapan edilgen bir ekonomi olma tuzağına düşmeden, yüksek katma değer yaratan, markalaşma ve Ar-Ge'ye önem veren etken bir ekonomi modeline geçiş sağlayacağını vurgulayan Zeybekci, böylece dünyada egemen olan kültür kalıpları kullanılarak belirlenen tüketim alışkanlıkları ve tüketim ağlarında Türkiye'nin etki alanı genişleyeceğini dile getirdi.


- "Türkiye Ticaret Merkezlerinde en önemli ortağımız MÜSİAD olacak"


Türkiye'nin çoğunlukla aynı dili, kültürü ve inancı paylaştığı geniş kültür coğrafyasındaki avantajlarıyla, tüketim alışkanlıklarını belirleme ve tüketim ağlarını kontrol etme potansiyelini de kullanacağını belirten Zeybekci, bu amaç doğrultusunda bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO'nun Türkiye'nin dış ticaret hedeflerine ulaşmasında önemli bir araç haline geldiğini ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı olarak MÜSİAD'dan kurucusu olduğu DEİK ile birlikte bu başarılı fuar çalışmalarını dünyanın önemli noktalarında da gerçekleştirmelerini istediklerini bildiren Zeybekci, bugüne kadar Türk ihracatçıların yurt dışı fuar çalışmalarının tamamını desteklediklerini ama bu yıl itibarıyla artık ihracatçıların Türkiye'de düzenledikleri uluslararası fuarları da destekleyeceklerini söyledi.

KKTC Tanıtım Günleri Fuarının da MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak İstanbul Fuar Merkezinde yapıldığına işaret eden Zeybekci, "KKTC, ekonomik gelişimini güven ve huzur içerisinde yaşamasını teminen her türlü desteği verdiğimiz ve ne olursa olsun bunu sürdüreceğimiz bizim kalbimiz, canımız... Biz KKTC'yi sadece komşu, dost, kardeş bir ülke olarak değil, Konya, Kayseri, Aydın'ı nasıl görüyorsak aynı şekilde görüyoruz."dedi.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla hayata geçirdikleri ve ilkini Tahran'da açtıkları, ikincisini New York'ta, üçüncüsünü ise Dubai'de kurmayı hemen hemen tamamladıkları Türkiye Ticaret Merkezlerinde (TTM) en önemli ortaklarının MÜSİAD olacağını söyledi.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin kendisine ayak bağı olan tüm ağırlıklarından kurtulduğunu, hizmetkar, ufuk açan devlet anlayışının ön şartı olan kısır siyasi çekişmeleri bitirecek yeni bir devlet anlayışına sahip bir ülke olarak ekonomik ve siyasi sahnede yerini aldığını belirterek, bu kutsal amaçta en büyük yoldaşları olan MÜSİAD'ın bütün üyelerine, ülke refahının ve huzurunun artırılması için verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Kaynak: AA

Bu haber toplam 104 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AZERBAYCAN, "20 OCAK KATLİAMI"NI UNUTMADI18 Ocak 2018 Perşembe 13:30
 • KAZAKİSTAN'DA OTOBÜS YANGINI18 Ocak 2018 Perşembe 13:24
 • PKK / PYD AFRİN'DEN SİVİLLERE SALDIRDI15 Ocak 2018 Pazartesi 00:56
 • "URUMÇİ'DEN KAŞGAR'A DOĞU TÜRKİSTAN"13 Ocak 2018 Cumartesi 22:18
 • DENKTAŞ KABRİ BAŞINDA ANILDI13 Ocak 2018 Cumartesi 22:13
 • TÜRK DÜNYASINDAN GENÇLER ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ13 Ocak 2018 Cumartesi 21:50
 • TSK AFRİN'DE YPG HEDEFLERİNİ VURUYOR!13 Ocak 2018 Cumartesi 21:20
 • İSRAİL BİR TÜRK VATANDAŞINI GÖZ ALTINA ALDI11 Ocak 2018 Perşembe 23:23
 • MEHMET ALTAN'IN TUTUKLULUK HALİ DEVAM EDECEK11 Ocak 2018 Perşembe 23:21
 • ŞAHİN ALPAY'LA İLGİLİ KARAR VERİLDİ11 Ocak 2018 Perşembe 23:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 501 01 99